PEKcloud.cz
aneb kapka v moři "Googlovského" G Suite pro vzdělávání

Aplikace G Suite (dříve služba Google Apps for Work a Google Apps for Your Domain ) je značka cloud computingu, produktivity a nástrojů spolupráce, softwaru a produktů vyvinutých společností Google, která byla poprvé spuštěna 28. srpna 2006 jako "Google Apps for Your Domain".

Díky datovým centrům společnosti Google jsou data a informace okamžitě uloženy a poté synchronizovány s jinými datovými centry pro účely zálohování. Na rozdíl od bezplatných služeb orientovaných na uživatele, uživatelé G Suite nevidí při používání služeb reklamy a údaje v účtech G Suite se nepoužívají pro reklamní účely. (upraveno podle Wikipedie)

Naše škola umožňuje učitelům a studentům plný přístup do do prostředí Google G SUITE pro vzdělávání.

Jak dlouho můžete G SUITE pro vzdělávání používat?

  • Možnosti užívání zatím nijak nelimitujeme a zachováváme po dobu neurčitou .

Jak a čím se mohu přihlásit?

  • Ve škole obdržíte přihlašovací údaje, které Vám umožní přihlášení a legální užívání softwaru. Údaje pro naší školu jsou např.:

  • j.pokusny@pekcloud.cz

  • (heslo je generováno automaticky s vyžádanou změnou po prvním přihlášení)

  • Administraci systému má na starosti Mgr. Petr Bárta (kabinet 105, barta@pekargmb.cz)

  • Všechny školní počítače jsou nastaveny tak, že přihlášení do G SUITE je možné. Doporučovaný prohlížeč je Google Chrome.

Historie PEKcloud.cz

 • Internetová podpora studia začala na GJP již po roce 2000 – byl spuštěn e-learningový systém Moodle a stránky některých předmětových komisí (např. matematika, fyzika, zeměpis). Pro sdílení souborů v rámci školy sloužily síťové disky.

 • V roce 2010 bylo spuštěno rozhraní pro sdílení studijních materiálů, kam mohli učitelé nahrávat soubory dostupné po přihlášení žákům dané třídy nebo ročníku. Autorem byl Michal Bělka ze třídy 6.O, projekt fungoval pod názvem "Virtuální Géčko" podle názvu jednoho ze síťových disků. V provozu byl do roku 2015 a nikdy se nedostal z fáze "věčné betaverze". Zároveň vznikla první síť webů sdružených pod doménou PEGnet.cz (předmětové komise, sportovní akce,...).

 • Další evoluci přinesl rok 2016 a student Michal Marhan – tehdejší předseda studentského parlamentu. Právě z jeho iniciativy škola přešla do prostředí Google cloudu. Vznikla doména PEKcloud.cz a pracovní prostředí, které znáte dnes. Stále bylo však především doplňkem běžné prezenční výuky.

 • Když pak v roce 2020 zasáhla (nejen) české školství pandemie koronaviru a kamenné učebny se pro studenty uzavřely, z PEKcloudu a jeho aplikací (Google Classroom, Meet, Gmail a Drive) se na dva školní roky stalo spolehlivé těžiště výuky na GJP.

 • Portál pro studenty, který si prohlížíte, vznikl v prosinci 2021 s cílem soustředit všechny důležité informace ke studiu a školnímu životu na jedno místo. Autorem je Mgr. Michal Bělka (už ne ze třídy 6.O). O několik let déle funguje také "sesterský" informační portál pro učitele, který vytvořil Mgr. Petr Bárta.

ukázka grafického pojetí Virtuálního Géčka v letech 2010–2015
PEKCloud
původní portál PEKcloud.cz v letech 2016–2021